Free shipping order over $150

/
/
Krzewy liściaste

Krzewy liściaste

Jak poradzić sobie z zacienionymi i niedostępnymi dla słońca obszarami naszego ogrodu? Warto pomyśleć o tym niedocenionym skrawku ziemi i sprawić, by nabrał niepowtarzalnego charakteru.

Każdy posiadacz ogrodu wie, że miejsca zacienione najtrudniej zagospodarować. Wiadomo bowiem powszechnie, że większość roślin ozdobnych potrzebuje stałego dostępu do słońca. Dodatkowo tego typu ciemne przestrzenie często znajdują się w pobliżu dużego drzewa, co wpływa na jałowość i małą wilgotność gleby. Aby więc obsadzić tak niedogodny teren trzeba dowiedzieć się, które rośliny zdolne są do wegetacji w trudnych warunkach.

Tradycyjne paprocie i bluszcze

Mimo że paprotki mają tyle samo zwolenników co przeciwników, okazuje się, że obecnie chętnie stosowane są jako rośliny ozdobne w ogrodach. Co więcej, ten gatunek doskonale nadaje się do cienistych obszarów, a także rabatów położonych od północnej strony. Należy im zapewnić jedynie umiarkowanie wilgotne podłoże. Najczęściej w ogrodach sadzi się następujące odmiany paproci: paprotnica krucha, paprotnik kolczasty, paprotka zwyczajna czy pióropusznik strusi.

Kolejnym gatunkiem roślin ogrodowych, który nie będzie miał dużych wymagań, jest bluszcz. Porastający ogrodzenia i ściany będzie stanowił doskonałe tło dla innych roślin. Dodatkowym jego atutem jest fakt, że wykazuje wysoką mrozoodporność. Warto przyjrzeć się szybko rosnącym gatunkom bluszczu, takim jak na przykład hedera hibernica lub też zielono zimującemu – hedera colchica arborescens. Do wyboru mamy wiele odmian o zróżnicowanym kształcie liści i kolorystyce.

A może kwiaty?

Oprócz paprotek i bluszczy w ciemnym zakątku naszego ogrodu możemy posadzić funkie, czyli rośliny o pięknych liściach zielono-białych bądź też zielono-żółtych. Brak słońca dobrze znoszą orliki – rośliny, które posiadają kwiaty w rozmaitych kolorach: żółte, białe, różowe, czerwone, fioletowe, a nawet łososiowe. Jeśli chcielibyśmy, by ciemniejsza przestrzeń zaskakiwała oryginalnością, postawmy na serduszki czyli rośliny o nietypowych biało-różowych kwiatach bądź zawilce japońskie w wariancie różowym, czerwonym lub białym.

Bardzo ciekawie prezentują się też rodgersje – rośliny o ogromnych liściach podobnych do tych pokrywających kasztanowca. Jeśli chcielibyśmy, by brak słońca w ciemnej przestrzeni ogrodu był rekompensowany wyjątkowo przyjemnym zapachem, zasadźmy w nim fiołki wonne.

Tags:

Zobacz również