Mimo starannej pielęgnacji na naszych roślinach, zarówno ogrodowych jak i domowych, mogą pojawić się nieproszeni goście – szkodniki, żerujące na liściach, łodygach, jak również w okolicach korzeni. Jak sobie z nimi radzić?
Najczęstszymi, niemile widzianymi gośćmi w naszych ogrodach, są mszyce. Te małe owady, najczęściej posiadające kolory od zielonego do czarnego, żywią się sokiem roślin, co może doprowadzić do usychania liści. Dodatkowo, przenoszą również niebezpieczne dla roślin choroby. Zanim jednak sięgniemy po chemiczne środki zwalczania tych szkodników, pomyślmy o naturalnych metodach. W przyrodzie mszyca posiada swojego największego wroga – jest nim biedronka. jej obecność skutecznie zniweluje ilość mszyc. Dodatkową pomocą może okazać się spryskiwanie roślin wodą z mydłem lub z wyciągiem z czosnku.
Kolejnym, niekoniecznie mile widzianym gościem w naszych ogrodach jest ślimak nagi, czyli ten, który w wyniku ewolucji stracił swoja skorupkę. jego pojawieniu się sprzyja deszczowa pogoda i duża wilgotność. Żerujące w nocy, w trakcie dnia są nieaktywne, i chowają się do mocno zacienionych miejsc. Po czym poznać działalność ślimaka? łatwo poznać je po nieregularnych dziurach w liściach, nadgryzieniach łodyg i owoców, jak również po pozostawionym śluzie na kamieniach i roślinach. Do ulubionego przysmaku ślimaków zalicza się jednak świeże pędy roślin.
Czy istnieją naturalni wrogowie ślimaków? Oczywiście. Są to głównie jaszczurki, jeże, krety, żaby i ropuchy. Wśród innych pasożytów ich wrogami są głównie muchówki i nicienie. I to na podstawie właściwości tego ostatniego gatunku stworzono preparaty ślimakobójcze. Zdecydowanie dobrą stroną tychże preparatów jest brak wpływu na środowisko naturalne i zdrowie człowieka. Chemicznym środkiem walki ze ślimakami będą moluskocydy. Oczywiście można również w porach popołudniowych i wieczornych samodzielnie starać się wybrać ślimaki z grządek, jednak jest to praca żmudna i często nieefektowna.
Co zrobić, aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się ślimaka w naszym ogrodzie? Staraj się zapewnić dobry odpływ wody z ogrodu. nie pozostawiaj również starych desek, kamieni lub materiałów budowlanych na ziemi – to właśnie one są doskonałą skrytką dla ślimaka. Wykaszaj niepotrzebne krzaki, i pamiętaj, aby nie pozostawiać wyplewionych roślin na ziemi. Monitoruj również kompostownik.
Kolejnym szkodnikiem, który może pojawić się w naszym ogrodzie jest przędziorek szklarniowiec. Ten mały owad atakuje głównie rośliny szklarniowe i domowe, a na jego działalność narażone są głównie dalie, fiołki, truskawki i róże. Jego obecność rozpoznamy po usychających czubkach liści, które stopniowo całkowicie obumierają. Aby nie dopuścić do ich pojawienia się należny zapewnić dużą wilgotność powietrza. jeśli jednak przędziorek zaatakuje nasze rośliny, skuteczne okażą się środki chemiczne.