Nawożenie to nic innego, jak zapewnianie naszym kwiatom, krzewom i drzewom odpowiedniej dawki składników odżywczych, w które uboga jest gleba, a są one niezbędne do ich prawidłowego wzrostu.
Nawożenie możemy podzielić na dwa etapy: podstawowe i pogłówne. Czym się różnią?
Nawożenie podstawowe to dodanie do ziemi odpowiedniej ilości składników mineralnych tuż przed zasadzeniem rośliny. Przygotowanie podłoża polega wtedy na rozsypaniu nawozu na powierzchni ziemi przed przekopaniem. Na tym etapie stosowane są mieszanki mineralne lub nawozy organiczne, takie jak kompost.
Nawożeniem pogłównym nazwiemy nawożenie roślin w czasie ich wegetacji. Możemy użyć w tej sytuacji zarówno nawozów płynnych, jak i stałych. Nawóz rozsypujemy dookoła rośliny, uważając, aby granulat nie uszkodził liści.
Czym kierować się decydując się na użycie nawozów?
Użytkowana ziemia z roku na rok staje się coraz bardziej uboga w składniki mineralne – wynika to z faktu zbierania plonów, a tym samym uniemożliwienia powrotu składników odżywczych do ziemi wraz z przekwitnięciem rośliny.
Zanim zdecydujemy się na nawóz, warto sprawdzić, jaką glebę mamy do dyspozycji. Stan gleb w Polsce stale się pogarsza- wynika to głównie z braku płodozmianu oraz użycia chemicznych środków ochrony roślin. Warto sprawdzić odczyn gleby, struktura gleby oraz zawartość próchnicy.
Użycie danego nawozu warunkuje również pora roku – w zależności od pory roku możemy określić potrzeby rośliny. Pamiętajmy, ze nadmiar danego składnika odżywczego zawartego w glebie może skutkować obniżeniem zawartości innych składników i tym samym prowadzić do zmniejszenia efektywności rośliny.
Główną zasadą, którą powinniśmy kierować się decydując się na nawożenie, jest znajomość potrzeb pokarmowych rośliny oraz jej potrzeby nawozowe. Ścisłe stosowanie się dot ej wiedzy, a także stosowanie wskazówek podanych przez producenta nawozu pozwoli w pełni cieszyć się roślinnością w swoim ogrodzie.