Free shipping order over $150

/
/
Trawniki

Trawniki

Nawożenie i podlewnie

Każdy, kto posiada własny ogród lub planuje go założyć obojętnie czy mieszka w Bielsku-Białej, czy gdzie indziej z pewnością zdaje sobie sprawę z tego, że bardzo ważną jego częścią będzie trawnik. Aby jednak trawnik prezentował się pięknie, trzeba trochę się natrudzić. Pielęgnacja trwanika wymaga bowiem systematycznej pracy. Na szczęście można ją nieco ułatwić, stosując sprawdzone zasady pielęgnacji. W tym artykule dowiecie się przede wszystkim o tym, jak odpowiednio podlewać i nawozić trawnik.

Życiodajna woda

Już na etapie wysiewania trawnika musimy dostarczać nasionom odpowiednią ilość wody. Nie możemy jednak nawadniać ich w nadmiarze, by nie dopuścić do ich wypłukania. Aby tego uniknąć, zaopatrzmy się w drobnokropelkowe zraszacze. W Bielsku-Białej jest przynajmniej kilka sklepów, gdzie można je kupić. Dzięki stosowaniu tego typu sprzętu w równomierny sposób podlejmy trawnik. Pamiętajmy, że w czasie wzrostu trawnika musimy podlewać go codziennie niewielką ilością wody. Z czasem podlewajmy go rzadziej, ale bardziej obfitymi strumieniami wody. W ogrodnictwie znana jest zasada, że dojrzały już trawnik podlewa się raz w tygodniu, a w czasie upałów czy susz – raz na 3 lub 4 dni.

Obalamy mity

Powszechnie twierdzi się, że trawy nie należy podlewać rano i w czasie silnego napromieniowania. Trzeba jednak wiedzieć, że te okoliczności nie mają żadnego wpływu na odpowiednie nawodnienie. Ponadto pamiętajmy, że zarówno brak, jak i nadmiar wody może być dla naszego trawnika szkodliwy. Zbyt małe nawodnienie wpływa na zmianę koloru i utratę elastyczności. Natomiast nadmierne dostarczanie wody przyczynia się do rozwoju rozmaitych chorób i gnicia trawnika.

Zaczynamy nawożenie

Z pewnością zastanawiacie się, kiedy należy po raz pierwszy dostarczyć naszemu trawnikowi nawozów. Odpowiedź jest bardzo prosta – tuż po pierwszym skoszeniu. Pamiętajmy! Trawę zawsze nawozimy po skoszeniu, kiedy jest sucha. Gdy już dostarczymy odpowiednich składników odżywczych, należy ją obficie podlać. Zaleca się nawozić trawnik trzy razy w sezonie (nigdy nie nawozimy podczas suszy). Można stosować do tego nawozy stałe lub nawozy płynne (tak zwane nawozy dolistne). Te drugie przynoszą znacznie szybszy efekt. Oprócz nawozów sztucznych na rynku dostępne są też naturalne wzmacniacze, takie jak gnojówka czy obornik. Jednak mają one dwie istotne wady: nieprzyjemny zapach oraz niemożność równomiernego rozprowadzenia.

Czy każdy trawnik trzeba nawozić?

Nawozy duże znaczenie na rozwój trawnika. Jeśli więc chcemy, by odpowiednio wzrastał system korzeniowy naszego trawnika oraz szybciej rozkrzewiały się jego części zielone musimy dostarczyć mu odpowiednich składników. Najczęściej są to: wapń, potas, fosfor, azot, magnez. O tym, który z tych składników jest najbardziej potrzebny, decydują właściwości gleby. Teoretycznie można zweryfikować rodzaj gleby, jednak w praktyce przyjęło się stosować nawozy wieloskładnikowe.

Tags:

Zobacz również